Yangın İle Mücadele

Yangın İle Mücadele

Yangın ; oksijen, yanıcı madde ve yakıcı maddenin bir araya gelmesi ile kendiliğinden oluşan bir acil durum çeşitidir.Yangın’ın oluşmaması için işyerlerinde kişisel yada yönetimsel kaynaklı önlemler alınır.Yangın oluşumunu önlemek için yada yangın oluşursa en az zararla atlatmak için kullanacağımız önlemleri sizler için derledik.

İşyerlerinde görünür ve erişilir yerlerde yeterli sayıda ve uygun özellikte seyyar yangın söndürme cihazları bulunmalıdır.

Yangın söndürme cihazlarının önüne malzeme istif edilmemelidir.

Yangın görüldüğü anda derhal yetkililere haber verilecek, ilk müdahale yapılacak, büyüme tehlikesi belirdiğinde İtfaiyeye (ALO 110) telefon edilmelidir.

Elektrik tesisatı yangını ile yanıcı ve patlayıcı sıvıların yangınında kesinlikle su kullanılmayacaktır. Bunun yerine Karbondioksitli, bikarbonat tozlu veya benzeri malzemeli yangın söndürme cihazları kullanılacaktır. Gaz yangınlarında öncelikle gazın kesilmesi sağlanacaktır.

Yangın söndürme cihazları en az altı ayda bir kontrol edilmeli, kontrol tarihleri cihaz üzerindeki kartlara işlenmelidir. Karbondioksitli, bikarbonat tozlu, karbontetraklorürlü ve benzeri kimyasal maddeli cihazlar, kullanılışından sonra ve manometreleri boşu gösterdiğinde derhal doldurulmalıdır.

Yangın söndürme sırasında rüzgâr arkaya alınmalı, patlama, duman zehirlenmesi ve kısılıp kalmaya karşı kişisel güvenlik daima gözetilmelidir.

Yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı malzeme ve maddelerin bulunduğu bölgelerde kaynak yapmak, sigara içmek ve açık ateş bulundurmak kesinlikle yasaktır.

Acil çıkış kapıları dışarıya doğru açılır olmalıdır.

● Koğuş ve ofislerde yangını önceden algılamak üzere duman ve ısı detektörleri, gaz bulunan yemekhane ve kazan dairelerinde de gaz algılama dedektörleri bulundurulmalıdır.

● Büyük alana sahip sosyal tesislerde sulu yangın söndürme tesisatı kurulu olmalıdır.

Koğuş, ofis ve çalışma mahalleri terk edilirken yangına sebebiyet verebilecek ısıtıcı, ütü, ocak vb. elektrikli cihazlar kapatılacak ve fişten çekilmeli, seyyar açık alevli ısınma araçları iyice söndürülmeden ve soğutulmadan alan terk edilmemelidir.

● Koğuş ve ofisler terk edildikten sonra bir görevli tarafından yangın (açık elektrikli cihazlar, çöplerde izmarit) ve hırsızlık (açık kapı pencere) açısından odalar, koridorlar ve levabo/WC/duşlar kontrol edilmelidir.

Yangın anında yanarak veya patlayarak insanlara zarar verebilecek boya, tiner, yakıt tankı, gaz tüpleri gibi malzemeler, çalışma ve dinlenme mahallerinden uzakta, usulüne uygun yapılmış depolarda muhafaza edilmelidir.

● Tüm elektrik tesisatı, topraklamalar ve paratonerler yılda bir kez yetkili bir elektrikçi tarafından kontrol edilerek sonuçlar onaylı bir form üzerine işlenerek işyerinde muhafaza edilmelidir.

Tüm elektrik panolarında kaçak akım röleleri bulunmalıdır.

Şirketiniz ile ilgili ön çalışmayı yapıp,

en kısa sürede geri dönüş yaparak sizlerle tanışmak isteriz.

Tıklayınız