19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınız Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınız Kutlu Olsun

ÇANAKKALE  ZAFERİNİN KAHRAMANI MUSTAFA KEMAL  PAŞA SAMSUN’DA

19 MAYIS 1919 Pazartesi günü Mustafa Kemal Atatürk  Bandırma vapuru ile İstanbul'dan Samsun‘a gelmiştir.

O gün birçok vilayet, kolordu asker ve paşa Mustafa Kemal Paşa’ya destek verdi. Koca bir milletin kaderinin değişmesinde en önemli adımlardan biri atılmış oldu.


19 MAYIS ATATÜRK Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMININ TARİHÇESİ

19 Mayıs 1919 Pazartesi günü Atatürk’ün Samsun’a çıktığı ilk gündür. Ülkenin işgalden kurtulması için 16 Mayıs 1919’da ‘Bandırma Vapuru’ ile İstanbul’dan Samsun’a hareket eden Atatürk 19 Mayıs 1919’da Kurtuluş Savaşı’nı da başlatmıştır. Savaşlar 3 yıl boyunca devam etmiştir. Ardından ülke yabancı güçlerden arındırılmıştır. Atatürk’ün Samsun’a varış tarihi olan 19 Mayıs 1919 günü Atatürk’ün isteği üzerine ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak kutlanmaya başlamıştır.

20 Haziran 1938’de ‘Gençlik ve Spor bayramı’ adı ile milli bayramlarımız arasına katılan 19 Mayıs 7 Mart 1981’de de ‘Atatürk ’ü anma ’ eklenerek ‘Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı’ olmuştur.


MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÜN GENÇLERE HEDİYESİ 

“Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız da beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir.“
Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk’ün söylediği sözlerden de gençlere verdiği değer anlaşılmaktadır. Böyle önemli bir günü gençlere hediye etmesi de bunu göstermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti devlet için, Türk halkının geleceği için yaptığın her şeye sonsuz teşekkürler atam. Yanında olan, sana destek veren gerektiğinde canlarını ortaya koyan herkes ile birlikte rahat uyu...

Ezel OSGB ailesi olarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı kutlarız.

ECE KURTCUOĞLU

Şirketiniz ile ilgili ön çalışmayı yapıp,

en kısa sürede geri dönüş yaparak sizlerle tanışmak isteriz.

Tıklayınız